Linie świetlne - tylko dekoracja czy też oświetlenie główne?

Linie świetlne to bez wątpienia jeden z hitów ostatnich lat w aranżacjach wnętrz. Jak one wyglądają? Dokładnie tak, jak wskazuje na to ich nazwa: to oświetlenie w postaci linii, która świeci równomiernie całą swoją powierzchnią. Linie świetlne można stworzyć w dowolnej długości i grubości. Nic więc dziwnego, że stały się one ważnym elementem projektów wnętrz nie tylko w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, ale też biurach, sklepach, punktach usługowych czy innych budynkach użyteczności publicznej. 

Z czego tworzy się linie świetlne?

Do budowy linii świetlnych wykorzystuje się popularne taśmy LED, które umieszcza się w profilach. Im głębszy profil, tym łatwiej uzyskać efekt linii światła – ma ono możliwość rozproszenia się na kloszu, a pojedyncze diody LED są w zasadzie niewidoczne. Profile LED można wpuścić w ścianę, sufit itp., lub też zamontować np. natynkowo. Aby efekt linii światła prezentował się jak najlepiej, warto wybrać taśmy LED z diodami umieszczonymi stosunkowo blisko siebie. Do instalacji maksymalnie kilkumetrowej wystarczą taśmy LED o napięciu 12V, przy tworzeniu dłuższy linii światła lepiej wybrać taśmy 24V.

Linia świetlna a kolory

W aranżacjach świetlnych z taśmami LED ograniczeniem jest w zasadzie wyłącznie wyobraźnia inwestora. A co za tym idzie – podobnie dzieje się w przypadku linii świetlnych. Mogą one świecić ciepłą, zimną lub neutralną bielą. Bez problemu można użyć też taśm LED RGB, by linia światła świeciła w wybranym przez nas kolorze, a nawet zmieniała go co jakiś czas. 

Walory dekoracyjne linii świetlnych

Linie świetlne cechują się spektakularnymi walorami dekoracyjnymi. Wyglądają bardzo nowocześnie i wspaniale podkreślają charakter domów budowanych w tym stylu. Ich montaż jest banalnie prosty, a możliwości aranżacyjne – ogromne. Możliwość wyboru grubości, długości czy barwy linii w danym miejscu sprawia, że z powodzeniem można udekorować nimi zarówno większe powierzchnie, jak i wykorzystać np. do podświetlenia zawartości półek. 

Czy linie świetlne sprawdzą się jako oświetlenie główne?

Oczywiście! W nowoczesnych aranżacjach często zastępują one tradycyjne lampy. Eleganckie profile LED i taśmy zapewniające wystarczająco jasne światło pozwalają na stworzenie niebanalnego, niezwykle dekoracyjnego, a przy tym praktycznego oświetlenia głównego w każdym pomieszczeniu. Umieszczenie taśmy LED w listwie z kloszem sprawia, że linie świetlne mogą bezawaryjnie i bezpiecznie posłużyć nawet w łazience czy kuchni.