Oświetlenie szynowe — jakie daje możliwości?

Oświetlenie szynowe określane także jako szynoprzewody to nowy wymiar oświetlania wnętrz. Harmonijnie łącząc walory estetyczne, najwyższą funkcjonalność i spersonalizowany charakter, precyzyjnie odpowiada na konkretne potrzeby domowników. Czym jest w praktyce i jakie daje możliwości? Podpowiadamy.

Jeszcze jakiś czas temu oświetlenie na szynie było domeną budynków przemysłowych, restauracji oraz budynków użyteczności publicznej. Dziś coraz częściej gości w mieszkaniach i domach Polaków. Nic dziwnego. Dzięki swoim walorom precyzyjnie odpowiada na konkretne potrzeby domowników, nadając oświetleniu spersonalizowany, szyty na miarę charakter. Czym jest w praktyce?

Czym jest oświetlenie szynowe?

Szynoprzewody to źródła światła umieszczone na podwieszonej pod sufitem (rzadziej na ścianie) szynie. Same szyny występują w różnych długościach i wersjach kolorystycznych, co pozwala precyzyjnie dostosować estetykę konstrukcji do własnych oczekiwań i specyfiki wnętrza. Dzięki łącznikom szyna może przybierać nie tylko tradycyjny kształt litery I, ale także E, U czy inny dowolny uwzględniający kąty proste. W zależności od aranżacji pomieszczenia i wizji wymarzonego wnętrza na szynach możesz umieścić przystosowane do takich konstrukcji oprawy. 

Mogą to być np.:

  • nowoczesne, przyciągające uwagę lampy w złotym kolorze (https://tylkoled.pl/GULIA-TRACK-3LINE-ZLOTA-p17862);
  • industrialne reflektory w kolorze czarnym (https://tylkoled.pl/TIVOLI-TRACK-3LINE-10W-CZARNA-p17904);
  • klasyczne białe oprawy (https://tylkoled.pl/MONA-TRACK-3LINE-18W-BIALA-p17895), idealne np. do kuchni;
  • lampy, które dzięki szerokiej wiązce światła precyzyjnie doświetlą duże powierzchnie (https://tylkoled.pl/MIKKA-TRACK-3-LINE-CZARNA-p17891).


Jedna czy trzy fazy?

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć, decydując się na montaż oświetlenia na szynie, będzie ta dotycząca liczby faz w konstrukcji.
W przypadku jednofazowych szynoprzewodów wszystkie źródła światła będziesz mógł włączać (i wyłączać) jednocześnie. W przypadku trójfazowych możliwe będzie stworzenie trzech niezależnych od siebie obwodów. Takie rozwiązanie pozwala więc nie tylko precyzyjnie doświetlić całe pomieszczenie, ale także skierować wiązkę świetlną wyłącznie na określone powierzchnie, np. strefę relaksu w salonie czy blat kuchenny bez uruchamiania wszystich opraw.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się oświetlenie na szynie?

Szynoprzewody świetnie sprawdzają się w salonach, kuchniach, hallach, a nawet łazienkach. Zarówno tych przestronnych, jak i niewielkich. Dzięki możliwości dostosowania kształtu szyny do specyfiki pomieszczenia świetnie sprawdzą się zarówno jako efektowne oświetlenie główne, jak również jako oświetlenie dekoracyjne, doświetlające poszczególne elementy wnętrza.

  • Oświetlenie szynowe w salonie pozwala w naturalny sposób wydzielić w pomieszczeniu poszczególne strefy (strefę wypoczynkową, jadalnianą, rozrywkową etc.), bez konieczności stawiania ścianek działowych.
  • Zainstalowane w kuchni szynoprzewody pozwolą uniezależnić od siebie oświetlenie poszczególnych powierzchni (np. stołu w jadalni, wyspy czy blatu). Możliwość skierowania wiązki światła w dowolnym kierunku ułatwi przygotowywane posiłków i wykonywanie innych kuchennych czynności, precyzyjnie doświetlając wybrane obszary pomieszczenia.
  • Oświetlenie na szynie to także świetny pomysł na doświetlenie łazienki. Zwłaszcza w łazienkach często montuje się je nie na suficie, a na ścianie. Dzięki lampom na szynie precyzyjnie doświetlisz łazienkowe lustro, toaletkę, wannę czy szafki. Dodasz pomieszczeniu elegancji i stylu.


Dlaczego warto sięgnąć po szynoprzewody?

Użytkowanie szynoprzewodów niesie za sobą szereg zalet. Oto 4 najważniejsze.


1. Estetyka. 


Industrialna estetyka szyn w połączeniu z efektownymi oprawami nada wnętrzu nowoczesnego charakteru. Będzie więc nie tylko praktycznym, ale także dekoracyjnym elementem pomieszczenia.


2. Personalizacja.

Dzięki możliwości dostosowania kształtu szyny do specyfiki wnętrza szynoprzewody precyzyjnie odpowiadają na konkretne oczekiwania. Kropką nad i jest możliwość przesuwania opraw na szynie oraz kierowania wiązki światła w dowolnym kierunku, co dopełnia efektu personalizacji.


3. Łatwy montaż. 

Aby zamontować oświetlenie szynowe, będziesz potrzebował samych szyn (np. https://tylkoled.pl/SZYNOPRZEWOD-TROJFAZOWY-PROFIL-TRACK-3LINE-CZARNY-1-5M-p17911), łączników (np. https://tylkoled.pl/ZLACZKA-DO-SZYNY-MONTAZOWEJ-TRACK-3-LINE-MINI-SIMPLE-CONNECTION-CZARNA-p17839), adapterów (np. https://tylkoled.pl/ADAPTER-DO-SZYNOPRZEWODU-TRACK-ELECTRIC-3-LINE-CZARNY-p17915) oraz zawieszek (https://tylkoled.pl/ZAWIESZKA-DO-SZYNOPRZEWODU-TRACK-3-LINE-PENDANT-ACCESORY-1-5M-CZARNY-p17822). Przyda się także podsufitka kablem zasilającym (https://tylkoled.pl/PODSUFITKA-Z-KABLEM-ZASILAJACY-DO-SZYNOPRZEWODOW-TRACK-CEILING-PLATE-WIRE-BIALY-p17918) i zasilacz (np. https://tylkoled.pl/ZASILANIE-KONCOWE-PODTYNKOWE-TRACK-3-LINE-END-POWER-LEFT-GIPS-CZARNE-p17814). 


Zasilanie możesz podłączyć do szyny w różnych miejscach (na jej początku, końcu czy na łącznikach), a całą konstrukcję wykonasz bez konieczności ingerencji w instalację elektryczną czy powierzchnię sufitu.

4. Oszczędność prądu. 

Trójfazowe oświetlenie na szynie w połączeniu z lampami LED to skuteczny sposób na oszczędność energii elektrycznej. Dzięki trzem odrębnym obwodom uruchomisz tylko te lampy, które w danej chwili są naprawdę potrzebne. Kropką nad i będą energooszczędne świetlówki, które pobiorą zdecydowanie mniej prądu niż tradycyjne żarówki.


Szynoweprzewody to znakomity sposób na stworzenie szytego na miarę systemu oświetlenia. Praktyczne, wygodne i niezwykle atrakcyjne wizualnie spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.