Oświetlenie zewnętrzne - z czujką czy bez?

Lampy z czujnikami ruchu dawniej kojarzyły się większości z nas z systemami antywłamaniowymi – miały oświetlać teren (np. wokół magazynu), gdy wykryły obecność nieproszonego gościa. Obecnie jednak rozwiązanie to coraz częściej trafia to prywatnych domów i ogrodów. W dalszym ciągu może zwiększać bezpieczeństwo posesji, jednak dodatkowo pełni jeszcze kilka innych funkcji. Jakich dokładnie? Sprawdźmy!

Jak działają czujniki ruchu w nowoczesnym oświetleniu?

Producenci lamp z czujnikami ruchu korzystają z różnych technologii. W zdecydowanej większości lamp montuje się:

  • czujniki podczerwieni,
  • czujniki mikrofalowe,
  • czujniki dualne (korzystające z obu technologii).

Ich zadanie jednak zawsze jest takie samo: wykrycie obecności człowieka w pobliżu i uruchomienie oświetlenia. Warto pamiętać też o tym, że po włączeniu światła i niewykrywaniu przez nie ruchu przed określony czas, czujniki automatycznie wyłączają lampy. Nowoczesne produkty można wyregulować tak, by nie reagowały np. na zwierzęta czy przejeżdżające za ogrodzeniem samochody. W wielu lampach da się też ustawić natężenie światła zgodnie z własnymi preferencjami – nie zawsze więc podświetlenie musi być wyjątkowo intensywne i niekomfortowe. Lampy ogrodowe mogą dawać tylko przyjemną, ciepłą poświatę, wystarczającą np. do zabawy z psem. 

Oświetlenie zewnętrzne z czujnikami ruchu – czy warto je mieć?

Część osób zapewne myśli, że lampy ogrodowe z czujnikami ruchu to zbędny wydatek. Czy rzeczywiście? Jak już zostało wspomniane, mogą one zwiększyć bezpieczeństwo domu i w porę zasygnalizować obecność nieproszonego gościa. To jednak zaledwie ułamek korzyści, jaki zyskujemy przy ich montażu.

Lampy ogrodowe z czujnikami ruchu znacząco ułatwiają korzystanie z ogrodu po zmroku. Dzięki nim domownicy nie muszą martwić się potknięciem o zabawkę pozostawioną przez dziecko na podjeździe czy uderzenie głową o gałąź rozłożystego drzewa. Automatycznie włączające się oświetlenie zewnętrzne to wygoda przy trafianiu kluczem w zamek, przeniesieniem zakupów z samochodu do domu lub też szybkim spacerze do furtki, gdy czeka przy niej kurier. 

Kolejną zaletą lamp ogrodowych z czujnikami ruchu są oszczędności, jakie mogą one wygenerować w domowym budżecie.

Oświetlenie zewnętrzne LED a domowe oszczędności

Szukając oświetlenia zewnętrznego do swojego domu, warto postawić na nowoczesną technologię LED. Lampy zużywają nawet do 75% mnie prądu niż oświetlenie starszego typu. Zakup lamp elewacyjnych LED szybko zwróci się w postaci niższych rachunków za prąd.

O dodatkowe oszczędności zadbają czujniki ruchu, które zadbają o to, by światło włączało się tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest używane. Nie zapłacisz „gapowego”, jeśli zapomnisz wyłączyć oświetlenie ogrodowe na całą noc. Czujniki po prostu do tego nie dopuszczą. 

Oświetlenie dla każdego domu

Przekonałeś się, że oświetlenie zewnętrzne z czujnikami ruchu to dobra inwestycja? Mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość: ogrodowe lampy LED stały się tak popularne, że bez problemu znajdziesz modele pasujące do Twojego domu – zarówno nowoczesnego i minimalistycznego, jak i tego wybudowanego w tradycyjnej bryle. Możesz wybierać w kształtach, kolorach, wielkościach, a nawet barwach światła, jakie dają lampy.